Results formatted for RallyRacingNews.com by LinaScore Rally Scoring software

2020 Sandblast Rally
Cheraw,SC
February 29, 2020
2020 Sandblast Rally Web Site

Atlantic Rally Cup Final Results
Starters: 29
Finishers: 15


Pos  No Driver/Co-driver          Hometown               Vehicle               Class   Time     
  1  49 Klim Fedoff               Jersey City, NJ        Mitsubishi Evo 9      AWD     1:24:01
        Boyd Smith                State College, PA      
  2  35 Christopher Greenhouse    Pittsburgh, PA         Dodge Neon SRT4       2WD     1:26:26
        Ryan Scott                Columbus, OH           
  3  43 Duncker Felix             Plantation, FL         Subaru STi            AWD     1:28:48
        Santiago Jarrin           Pomona, NY             
  4  41 Waylan Lacy               Bunnlevel, NC          Subaru Impreza WRX    AWD     1:28:52
        Marcel Ciascai            Staunton, VA           
  5  44 Jordon Haberer            Knoxville, TN          Subaru Impreza        AWD     1:33:25
        Blake Woody               Knoxville, TN          
  6  46 Kenneth Little            Orlando, FL            Subaru Impreza 2.5i   AWD     1:35:13
        Christopher Olivares      Groveland, FL          
  7 902 Adam Benaway              Fayetteville, NC       Subaru Impreza        AWD     1:38:11
        Kyle James                Fountaintown, IN       
  8  16 Amanda Skelly             Clarkston, MI          Subaru Impreza        AWD     1:40:23
        Elizabeth Cordara         Clayton, NC            
  9  13 Mario Nogales             Alexandria, VA         subaru impreza RS     AWD     1:40:34
        Santiago Alban            Newark, NJ             
 10  27 Mattea Freeman            Groveland, FL          Subaru Impreza        AWD     1:45:04
        Ken Haun                  LONGWOOD, Fl           
 11  39 Donald Vaughan            Wimauma, FL            Mitsubishi Lancer Evo X AWD     1:49:38
        Eric Chapin               Riverview, FL          
 12  42 Mark Sackett              Taylors, SC            Mazda Escort GT       2WD     2:05:29
        Robert Maunz              Gaston, SC             
 13  34 C. Sebastian Gomez Abero  Arlington, VA          BMW Z3 Coupe          2WD     2:09:28
        Lawrence Davis            Columbia, MD           
 14 906 Evan Yonkers              CHARLOTTE, NC          Subaru Impreza L      AWD     2:19:41
        Nicholas Leas             Charlotte, NC          
 15  31 Andrew Folcher            Philadelphia, PA       Dodge CSX Shadow      2WD     3:01:38
        Philip Scully             Barrington, NJ         
DNF  45 Joshua Smith              Orlando, FL            Subaru WRX            AWD     
        Sherman Singh             Orlando, FL            
DNF  23 Michael Abt               Vero Beach, FL         Subaru Impreza        AWD     
        Melvin Abt                Vero Beach, FL         
DNF   1 Alexander Larsen          Newnan, GA             Toyota MR2            2WD     
        Kaitlyn Jansen            Newnan, Georgia        
DNF  47 Esteban Romero            Wingate, Nc            Subaru STI            AWD     
        Andres Romero             Pineville, NC          
DNF  28 Thomas Puschock II        Portland, ME           Subaru WRX STi        AWD     
        Ben Cripps                New York, NY           
DNF 903 Branden Baisley           Mooresville, NC        Chrysler Neon         2WD     
        Jacob Alley               Cheraw, SC             
DNF  38 Chi Ho                    Orlando, FL            Subaru Impreza        AWD     
        Michael Rule              Oviedo, FL             
DNF  19 Michael Hall              Spotsylvania, VA       Mitsubishi Mighty Max 2WD     
        Darryl Smoot              Stafford, VA           
DNF  37 Dominic DePaoli           Horse Shoe, NC         Mitsubishi Eclipse    2WD     
        David Matheson            Jonesborough, TN       
DNF  30 Nicholas Fowler           Castle Hayne, NC       Subaru WRX            AWD     
        Kirsty Thayer             Wilmington, NC         
DNF  33 Brian Mc Namara           Norwalk, CT            Ford Focus R3.5       2WD     
        Matthew James             Mansfield, PA          
DNS   8 Duncker Felix Jr          Matthews, NC           Subaru Impreza        AWD     
        Jason Grizaniuk           Gainesville, FL        
DNS  40 Eduardo Bancalari         Orlando, FL            Subaru Impreza WRX    AWD     
        Daniel Williamson         Oviedo, FL             
DNS 901 Kieran Wright             Raleigh, NC            Subaru Impreza        2WD     
        Michael Miller            Durham, NC             

Stage Times
No Driver Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 SS9 Penalties 1 49 K.Fedoff AWD 1:24:01 10:46 13:00 7:31 6:51 9:09 13:21 9:24 4:32 9:01 :26 2 35 C.Greenhouse 2WD 1:26:26 10:45 13:20 7:40 6:54 9:29 14:14 9:40 4:45 9:39 3 43 D.Felix AWD 1:28:48 11:04 13:53 8:01 7:09 9:42 14:34 9:53 4:48 9:44 4 41 W.Lacy AWD 1:28:52 11:28 13:50 7:53 7:12 9:50 14:16 10:56 4:48 9:42 -1:-2:-3 5 44 J.Haberer AWD 1:33:25 11:52 14:44 8:28 7:34 10:14 14:54 10:27 4:56 10:16 6 46 K.Little AWD 1:35:13 12:20 15:55 7:30 7:38 10:23 15:27 11:05 5:08 9:47 7 902 A.Benaway AWD 1:38:11 12:30 15:02 8:37 7:39 10:26 15:13 10:44 5:02 10:18 2:40 8 16 A.Skelly AWD 1:40:23 12:21 15:39 9:13 8:17 11:06 16:02 11:09 5:20 10:46 :30 9 13 M.Nogales AWD 1:40:34 13:05 15:31 9:25 8:31 10:50 15:35 11:14 5:17 10:56 :10 10 27 M.Freeman AWD 1:45:04 13:14 15:40 9:20 8:07 11:26 16:13 11:33 5:20 12:41 1:30 11 39 D.Vaughan AWD 1:49:38 14:10 16:13 9:50 8:46 11:07 17:25 12:33 6:07 13:27 12 42 M.Sackett 2WD 2:05:29 14:20 17:53 10:13 9:05 12:44 28:37 13:31 6:04 13:02 13 34 C.Gomez Abero 2WD 2:09:28 13:02 17:40 9:32 8:27 12:18 17:39 32:58 6:01 11:51 14 906 E.Yonkers AWD 2:19:41 35:20 16:22 9:26 8:50 11:41 17:03 11:59 5:32 11:58 11:30 15 31 A.Folcher 2WD 3:01:38 19:23 22:57 11:46 10:21 37:17 22:59 16:15 7:35 16:25 16:40 DNF 45 J.Smith AWD DNF 12:27 15:16 8:42 7:41 10:26 15:31 11:25 37:58 DNF 23 M.Abt AWD DNF 13:04 16:13 9:01 24:58 12:23 17:12 11:32 DNF 1 A.Larsen 2WD DNF 12:07 14:59 8:43 7:39 10:24 15:30 DNF 47 E.Romero AWD DNF 11:21 14:08 7:54 7:08 9:41 13:58 DNF 28 T.Puschock II AWD DNF 11:54 14:33 8:33 7:39 10:19 15:08 DNF 903 B.Baisley 2WD DNF 20:00 19:30 11:16 9:31 13:51 21:11 DNF 38 C.Ho AWD DNF 12:08 14:58 8:43 7:54 10:53 DNF 19 M.Hall 2WD DNF 12:52 24:12 11:38 5:47 11:19 DNF 37 D.DePaoli 2WD DNF 12:32 11:56 5:44 11:26 DNF 30 N.Fowler AWD DNF 12:08 24:55 DNF 33 B.Mc Namara 2WD DNF DNS 901 K.Wright 2WD DNS DNS 8 D.Felix Jr AWD DNS DNS 40 E.Bancalari AWD DNS Classes: AWD = All Wheel Drive 2WD = Two Wheel Drive

Atlantic RallyMoto Cup Final Results
Starters: 20
Finishers: 14


Pos  No Driver/Co-driver          Hometown               Vehicle               Class   Time     
  1 101 Bill Conger               Huntersville, NC                             MD      1:19:14
                                  
  2 104 David Gilbertson          Fond Du Lac, WI        KTM 500 EXC-F         MM      1:27:04
                                  
  3 105 Robert Bailey             Charleston, SC         KTM 500 EXC-F         MM      1:27:58
                                  
  4 112 Gavin Spadin              Hanahan, SC            KTM 950 Super Duper   MH      1:31:03
                                  
  5 137 Matthew Lynn              Woodstock, GA          Triumph Scrambler 1200 X MH      1:34:21
                                  
  6 117 Charles Lucht             Richmond, VA           BMW F800GS            MH      1:34:46
                                  
  7 119 Steven Kamrad             Lawrenceville, NJ      Triumph 1200xe        MH      1:36:55
                                  
  8 132 Daniel Morris             Cassatt, SC            KTM 450EXC            MD      1:38:19
                                  
  9 134 Francis Lacroix           ST-CHARLE-DE-BELLECHASSE, QCKTM 690 ENDURO        MM      1:39:06
                                  
 10 114 Daniel Farson             Godfrey, IL            Suzuki DRZ400E        MD      1:39:25
                                  
 11 124 Eric Knowles              Durham, NC             Honda CRF1000L DCT    MH      1:39:28
                                  
 12 126 Jason Kinsey              Roanoke, VA            Husqvarna FE 501      MM      1:42:40
                                  
 13 136 Ian Brown                 APEX, NC               Husqvarn TE450        MD      1:49:29
                                  
 14 133 David Conley              Fincastle, VA          Suzuki Dr650          MM      2:07:18
                                  
DNF 135 Harrison Kendrick         Greenville, SC         KTM 950 Super Enduro  MH      
                                  
DNF 118 Sergio Spinelli           Annapolis, Maryland    Husqvarna FE450       MD      
                                  
DNF 102 Chris McNeil              Kennebunk, ME          BMW R nineT Enduro    MH      
                                  
DNF 138 Michael Wilson            Toney, AL              Suzuki DR650SE        MM      
                                  
DNF 120 Adam Koperczak            Wake Forest, NC        KTM 520EXC            MM      
                                  
DNS 139 Michael Ryan              Monroe, NC             KTM 690 Enduro        MM      
                                  

Stage Times
No Driver Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 SS9 Penalties 1 101 B.Conger MD 1:19:14 10:10 12:08 6:56 6:28 8:57 12:38 9:13 4:09 8:35 2 104 D.Gilbertson MM 1:27:04 11:11 13:30 7:49 6:58 9:52 14:03 10:09 4:32 9:00 3 105 R.Bailey MM 1:27:58 11:25 13:21 7:31 7:36 9:58 13:59 10:06 4:37 9:20 :05 4 112 G.Spadin MH 1:31:03 11:33 14:04 8:03 7:16 10:18 14:39 10:33 4:45 9:52 5 137 M.Lynn MH 1:34:21 12:01 14:42 8:36 7:37 10:22 15:24 10:32 4:51 10:16 6 117 C.Lucht MH 1:34:46 11:56 14:32 8:28 7:22 10:46 14:41 10:42 5:06 11:08 :05 7 119 S.Kamrad MH 1:36:55 12:26 15:06 8:36 7:35 11:10 15:02 11:07 5:41 10:12 8 132 D.Morris MD 1:38:19 12:08 15:09 9:04 7:34 10:28 15:24 10:51 5:03 10:08 2:30 9 134 F.Lacroix MM 1:39:06 12:29 15:02 8:40 8:15 10:51 15:23 10:45 4:44 9:57 3:00 10 114 D.Farson MD 1:39:25 12:29 15:14 8:43 7:58 10:59 15:58 11:24 5:14 11:26 11 124 E.Knowles MH 1:39:28 12:42 15:09 8:58 8:11 11:33 15:58 11:20 5:15 10:22 12 126 J.Kinsey MM 1:42:40 13:15 15:36 8:58 8:16 11:33 16:27 11:42 5:19 11:04 :30 13 136 I.Brown MD 1:49:29 14:16 16:19 9:43 8:47 12:32 17:30 12:58 5:35 11:44 :05 14 133 D.Conley MM 2:07:18 18:58 21:30 11:00 9:45 13:09 20:01 13:38 6:14 12:48 :15 DNF 135 H.Kendrick MH DNF 11:13 13:13 7:31 5:50 9:35 12:33 9:36 4:23 DNF 118 S.Spinelli MD DNF 12:15 14:41 8:32 7:50 10:25 DNF 102 C.McNeil MH DNF 10:19 12:36 6:59 6:40 37:38 DNF 138 M.Wilson MM DNF 22:20 31:24 14:29 13:14 19:58 DNF 120 A.Koperczak MM DNF 14:36 19:06 11:34 DNS 139 M.Ryan MM DNS Classes: MH = Motorcycle Heavy MM = Motorcycle Medium MD = Motorcycle Dakar ML = Motorcycle Light

NASA Rally Sport Final Results
Starters: 32
Finishers: 15


Pos  No Driver/Co-driver          Hometown               Vehicle               Class   Time     
  1  49 Klim Fedoff               Jersey City, NJ        Mitsubishi Evo 9      OAH     1:24:01
        Boyd Smith                State College, PA      
  2  35 Christopher Greenhouse    Pittsburgh, PA         Dodge Neon SRT4       O2H     1:26:26
        Ryan Scott                Columbus, OH           
  3  43 Duncker Felix             Plantation, FL         Subaru STi            OAH     1:28:48
        Santiago Jarrin           Pomona, NY             
  4  41 Waylan Lacy               Bunnlevel, NC          Subaru Impreza WRX    OAH     1:28:52
        Marcel Ciascai            Staunton, VA           
  5  44 Jordon Haberer            Knoxville, TN          Subaru Impreza        OAH     1:33:25
        Blake Woody               Knoxville, TN          
  6  46 Kenneth Little            Orlando, FL            Subaru Impreza 2.5i   OAL     1:35:13
        Christopher Olivares      Groveland, FL          
  7 902 Adam Benaway              Fayetteville, NC       Subaru Impreza        OAL     1:38:11
        Kyle James                Fountaintown, IN       
  8  16 Amanda Skelly             Clarkston, MI          Subaru Impreza        OAL     1:40:23
        Elizabeth Cordara         Clayton, NC            
  9  13 Mario Nogales             Alexandria, VA         subaru impreza RS     OAL     1:40:34
        Santiago Alban            Newark, NJ             
 10  27 Mattea Freeman            Groveland, FL          Subaru Impreza        OAL     1:45:04
        Ken Haun                  LONGWOOD, Fl           
 11  39 Donald Vaughan            Wimauma, FL            Mitsubishi Lancer Evo X OAH     1:49:38
        Eric Chapin               Riverview, FL          
 12  42 Mark Sackett              Taylors, SC            Mazda Escort GT       O2L     2:05:29
        Robert Maunz              Gaston, SC             
 13  34 C. Sebastian Gomez Abero  Arlington, VA          BMW Z3 Coupe          O2H     2:09:28
        Lawrence Davis            Columbia, MD           
 14 906 Evan Yonkers              CHARLOTTE, NC          Subaru Impreza L      OAL     2:19:41
        Nicholas Leas             Charlotte, NC          
 15  31 Andrew Folcher            Philadelphia, PA       Dodge CSX Shadow      O2H     3:01:38
        Philip Scully             Barrington, NJ         
DNF  45 Joshua Smith              Orlando, FL            Subaru WRX            OAH     
        Sherman Singh             Orlando, FL            
DNF  23 Michael Abt               Vero Beach, FL         Subaru Impreza        OAL     
        Melvin Abt                Vero Beach, FL         
DNF   1 Alexander Larsen          Newnan, GA             Toyota MR2            O2L     
        Kaitlyn Jansen            Newnan, Georgia        
DNF  48 Gary Donoghue             Sandy Hook, CT         Mitsubishi Evolution  E       
        Leon Jordan               Astoria, NY            
DNF  47 Esteban Romero            Wingate, Nc            Subaru STI            OAH     
        Andres Romero             Pineville, NC          
DNF  28 Thomas Puschock II        Portland, ME           Subaru WRX STi        OAH     
        Ben Cripps                New York, NY           
DNF 207 Lester Dickerman          York, SC               Rage Comet            SxS     
        Christopher Dickerman     York, SC               
DNF 903 Branden Baisley           Mooresville, NC        Chrysler Neon         O2L     
        Jacob Alley               Cheraw, SC             
DNF  38 Chi Ho                    Orlando, FL            Subaru Impreza        OAH     
        Michael Rule              Oviedo, FL             
DNF  19 Michael Hall              Spotsylvania, VA       Mitsubishi Mighty Max O2H     
        Darryl Smoot              Stafford, VA           
DNF  37 Dominic DePaoli           Horse Shoe, NC         Mitsubishi Eclipse    O2H     
        David Matheson            Jonesborough, TN       
DNF  30 Nicholas Fowler           Castle Hayne, NC       Subaru WRX            OAH     
        Kirsty Thayer             Wilmington, NC         
DNF  33 Brian Mc Namara           Norwalk, CT            Ford Focus R3.5       O2H     
        Matthew James             Mansfield, PA          
DNS   8 Duncker Felix Jr          Matthews, NC           Subaru Impreza        OAL     
        Jason Grizaniuk           Gainesville, FL        
DNS  40 Eduardo Bancalari         Orlando, FL            Subaru Impreza WRX    OAH     
        Daniel Williamson         Oviedo, FL             
DNS 901 Kieran Wright             Raleigh, NC            Subaru Impreza        O2L     
        Michael Miller            Durham, NC             
DNS 907 Joel Barber               Greenville, SC                               OAL     
        Don Elvington             Simpsonville, SC       

Stage Times
No Driver Class Total SS1 SS2 SS3 SS4 SS5 SS6 SS7 SS8 SS9 Penalties 1 49 K.Fedoff OAH 1:24:01 10:46 13:00 7:31 6:51 9:09 13:21 9:24 4:32 9:01 :26 2 35 C.Greenhouse O2H 1:26:26 10:45 13:20 7:40 6:54 9:29 14:14 9:40 4:45 9:39 3 43 D.Felix OAH 1:28:48 11:04 13:53 8:01 7:09 9:42 14:34 9:53 4:48 9:44 4 41 W.Lacy OAH 1:28:52 11:28 13:50 7:53 7:12 9:50 14:16 10:56 4:48 9:42 -1:-2:-3 5 44 J.Haberer OAH 1:33:25 11:52 14:44 8:28 7:34 10:14 14:54 10:27 4:56 10:16 6 46 K.Little OAL 1:35:13 12:20 15:55 7:30 7:38 10:23 15:27 11:05 5:08 9:47 7 902 A.Benaway OAL 1:38:11 12:30 15:02 8:37 7:39 10:26 15:13 10:44 5:02 10:18 2:40 8 16 A.Skelly OAL 1:40:23 12:21 15:39 9:13 8:17 11:06 16:02 11:09 5:20 10:46 :30 9 13 M.Nogales OAL 1:40:34 13:05 15:31 9:25 8:31 10:50 15:35 11:14 5:17 10:56 :10 10 27 M.Freeman OAL 1:45:04 13:14 15:40 9:20 8:07 11:26 16:13 11:33 5:20 12:41 1:30 11 39 D.Vaughan OAH 1:49:38 14:10 16:13 9:50 8:46 11:07 17:25 12:33 6:07 13:27 12 42 M.Sackett O2L 2:05:29 14:20 17:53 10:13 9:05 12:44 28:37 13:31 6:04 13:02 13 34 C.Gomez Abero O2H 2:09:28 13:02 17:40 9:32 8:27 12:18 17:39 32:58 6:01 11:51 14 906 E.Yonkers OAL 2:19:41 35:20 16:22 9:26 8:50 11:41 17:03 11:59 5:32 11:58 11:30 15 31 A.Folcher O2H 3:01:38 19:23 22:57 11:46 10:21 37:17 22:59 16:15 7:35 16:25 16:40 DNF 45 J.Smith OAH DNF 12:27 15:16 8:42 7:41 10:26 15:31 11:25 37:58 DNF 23 M.Abt OAL DNF 13:04 16:13 9:01 24:58 12:23 17:12 11:32 DNF 1 A.Larsen O2L DNF 12:07 14:59 8:43 7:39 10:24 15:30 DNF 48 G.Donoghue E DNF 10:03 12:16 7:01 6:21 8:44 12:29 DNF 47 E.Romero OAH DNF 11:21 14:08 7:54 7:08 9:41 13:58 DNF 28 T.Puschock II OAH DNF 11:54 14:33 8:33 7:39 10:19 15:08 DNF 207 L.Dickerman SxS DNF 11:14 13:51 7:51 7:17 9:48 13:58 DNF 903 B.Baisley O2L DNF 20:00 19:30 11:16 9:31 13:51 21:11 DNF 38 C.Ho OAH DNF 12:08 14:58 8:43 7:54 10:53 DNF 19 M.Hall O2H DNF 12:52 24:12 11:38 5:47 11:19 DNF 37 D.DePaoli O2H DNF 12:32 11:56 5:44 11:26 DNF 30 N.Fowler OAH DNF 12:08 24:55 DNF 33 B.Mc Namara O2H DNF DNS 901 K.Wright O2L DNS DNS 40 E.Bancalari OAH DNS DNS 8 D.Felix Jr OAL DNS DNS 907 J.Barber OAL DNS Classes: O2L = Open 2WD Light OAH = Open AWD Heavy OAL = Open AWD Light O2H = Open 2WD Heavy E = Exhibition SxS = Side by Side